Baba in tičnice
Z babo označujemo skalne osamelce, ki so prednamce, staroverce in naravoverce, spominjali na ostarele sključene ženske, ponekod tudi na stare može. V takih primerih so jim rekli dedci. Zdi se, da so bili snovalci prazgodovinskih svetišč veseli, če so na izbranem griču zagledali kakšno lepo babo, bodisi da jim je bila za potrdilo, da so prišli na pravi kraj, ali pa so skalo uporabili za oltar ali žrtvenik.
Med slovenskimi krajevno-ledinskimi imeni je veliko takih, ki so povezani z Babo. V imenskem kazalu krajev Atlasa Slovenije je več kot petdeset takih imen in krajevno-imenskih zvez. Še več je ledinskih nazivov za razne skalne osamelce, skalne postavitve, vodne površine ali jame, ki so znani le domačinom, vedenje o njih pa hrani ustno izročilo.
Svetišča naravovercev so bila zbirališča duhov in kraj priprošenj vernikov k bogu, zato niso bila posebej vabljiva za človeške plenilce, če izvzamemo ne posebno vredne darovane stvari na žrtvenikih. Zato so graditelji svetišč bolj gledali na dostopnost, kot na varnost svojih cerkva.
Galerija
Raziščite še druge priložnosti za dobro dogodivščino, kulinarično izkušnjo ali razlog za pobeg iz enoličnega vsakdana.
Tu smo za vas
Pred, med in po obisku smo tu za vas. Če imate vprašanja, imamo na njih skoraj zagovotovo odgovore. Če bi nam radi kaj namignili, nas pohvalili ali pokarali, bomo veseli vašega sporočila. Veseli bomo vsake priložnosti, da lahko še izboljšamo in nadgradimo doživetja obiskovalcev Suhe krajine.
Spletna stran visitsuhakrajina.si je sofinanciran iz EU skladov v okviru projekta Razišči, okusi in doživi Suho krajino skozi interaktivno, povezano in osebno izkušnjo naravne in kulturne dediščine (SKIN).
Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014-2020 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.